„Rossa – znaki pamięci”

Od 4.12.2018 r. w holu SP 10 zorganizowano wystawkę fotografii Rossa znaki pamięci. Tematyka wystawy związana jest z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasza szkoła uczestniczy w programie Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, pod patronatem Ministerstwa Edukacji NarodowejSzkoła Niepodległej. Jest to 7. już zadanie związane z realizacją programu. Pozostałe są zobrazowane na stronie internetowej szkoły w zakładce 100 lat Niepodległej

Prezentowane zdjęcia są plonem dwóch wyjazdów do Wilna z sierpnia 2008 r. (prywatny A. Szczęsnego) oraz z listopada 2018 r. (wycieczka klas 7. i 8. SP 10 do WilnaPolskie ślady w Wilnie i Trokach)

Cmentarz na Rossie w Wilnie jest niezwykle ważnym dla Polaków miejscem – związanym z historią Rzeczypospolitej. To jedna z najważniejszych narodowych nekropolii.

W skład cmentarza wchodzą:

Stara Rossa (powstała w 1769 r.),

Nowa Rossa (powstała w 1847 r.)

Cmentarz Wojskowy z 1920 r. – z czasów walk o granice Rzeczpospolitej

Mauzoleum Matka i Serce Syna (powstałe w 1936 r.), gdzie pochowana jest Maria z Bilewiczów Piłsudska oraz serce jej syna – Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na Rossie spoczywają polscy żołnierze polegli w 1919, 1920, 1939 i 1944, a także wiele znanych postaci z historii Polski. Pochowani są m.in. Joachim Lelewel (historyk i działacz polityczny),
żona, siostra, brat i matka Józefa Piłsudskiego, Władysław Syrokomla (poeta, tłumacz) i wielu innych.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, być może zainspirują one do samodzielnego wyjazdu do Wilna i wędrówki „polskimi śladami”.