Uczniowie klasy IVa i iVb w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie

8 marca uczniowie klasy IV a i IV b pod opieką nauczycieli: p. Ewy Kamińskiej, p. Katarzyny Dębowskiej  i  p. Katarzyny Zawadzkiej odwiedzili Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, gdzie wzięli udział w warsztatach dotyczących zdrowego odżywiania.

Podzieleni na grupy mieli okazję przeprowadzić własnoręcznie różnorodne doświadczenia i obserwacje związane z pokarmami, które spożywamy na co dzień.  Można było m.in. zaobserwować pod mikroskopem bakterie odpowiedzialne za powstawanie jogurtów, sprawdzić, jak bada się przydatność mleka czy też jak nazywają się i działają barwniki nadające kolor produktom spożywczym. Odbyło się również spotkanie poświęcone alergenom, podczas którego uczniowie budowali z klocków LEGO model….  przeciwciała wychwytującego alergeny! Do tego uczyli się, jak należy odczytywać informacje z etykiet spożywczych.

Czas na nauce połączonej z ćwiczeniami praktycznymi i zabawą minął wszystkim bardzo szybko i przyjemnie. Na koniec wszyscy otrzymali upominki i wykonywali pamiątkowe zdjęcia.