U źródeł państwa polskiego

W dniach 8 – 9 maja 2019 r. klasy piąte uczestniczyły w wycieczce „Szlakiem Piastowskim”: do Biskupina, Gniezna i Kruszwicy. Zobaczyliśmy zabytki ściśle związane z początkami państwa polskiego.

W Biskupinie jechaliśmy kolejką wąskotorową, oglądaliśmy rekonstrukcję grodu sprzed 2500 lat. Oczywiście jak zawsze pamiątki cieszyły się niesłabnącym wzięciem – np. dzidy „wyglądające prawie tak jak te sprzed 2000 lat” :) W Gnieźnie byliśmy na Wzgórzu Lecha, Archikatedrze NMP (również w podziemiach), Muzeum Początków Państwa Polskiego. Niektórzy z uczestników wykazali się niezłą wiedzą historyczną – co zostanie zresztą docenione ;) W Kruszwicy weszliśmy na Mysią Wieżę. Oczywiście wszędzie były pamiątki :)

Dwudniowa wycieczka to nie tylko zwiedzanie – to: nocleg „bez mamy”, zabawy przy ognisku, harce i zabawy do późnego wieczoru.

Uczestnicy zgodnie twierdzili, że wycieczka była bardzo udana. Na pewno była też pożyteczną „żywą lekcją historii”.